niedziela, 22 grudnia 2013

Święta pod jemiołą

U&M: Jest popularną rośliną, która gości w Naszych domach w czasie Bożego Narodzenia. Od zawsze była uważna przez ludzi za wyjątkową. Trudno wyobrazić sobie świąteczny czas bez choćby kilku gałązek jemioły...


Jej historia obecności w kulturze sięga niepamiętnych czasów. Co ciekawa, jako że jemioła występuje w przyrodzie niemal na całym świecie, jest też znana prawie wszystkim ludom i różny sposób przez nie czczona i doceniana.
Z pewnością za ową niezwykłą popularność tej pasożytniczej rośliny wpłynęła jej zdolność przetrwania w trudnych warunkach atmosferycznych, oraz to że zachowuje zieleń i owoce wtedy, gdy całe otoczenie jest uśpione i pozornie martwe. Dlatego też jemioła po dziś dzień przede wszystkim jest symbolem życia i odrodzenia.
Do Nas dotarła po przez kulturę celtycką i anglosaską, ale znalazła swoje trwałe miejsce będąc symbolem miłości i rodzinnego pojednania. Znane są również jej właściwości oczyszczające i ochronne. Może być też wspaniałym elementem ozdobnym.

Warto mieć jemiołę w domu i korzystać z jej dobrej aury... na Święta i nie tylko!



piątek, 29 listopada 2013

Napój od kwiatów i pszczół

U&M: Krótkie dni, mało słońca… Otaczają nas chemiczne owoce, warzywa.  Żeby dostarczyć organizmowi prawdziwych substancji odżywczych trzeba sięgać po produkty rodzime i naturalne.
Dzisiaj polecamy pyłek kwiatowy zebrany w pełni lata przez dobroczynne pszczoły.

Pyłek kwiatowy uformowany w małe kulki zwane obnóżami jest to mieszanina  nektaru z miodem… Pyłek jest bombą witamin, minerałów ale jest też źródłem białka. Ma tak bogaty skład chemiczny ponieważ jest on męskimi komórkami rozrodczymi kwiatów i służy jako materiał budulcowy nowej rośliny.

Właściwości pyłku kwiatowego są ogromne!  Odżywcze, odtruwająca, antydepresyjnie, antyalergicznie. Pyłek reguluje trawienie, poprawia wzrok. Działa przeciwzapalnie i ma walory kosmetyczne.

Warto pamiętać, że spożywany pyłek kwiatowy lepiej jest rozpuścić w wodzie, bowiem wtedy zwiększa się jego przyswajanie. Należy zatem około  3 godzin wcześniej przygotować  sobie roztwór. Wystarczy szklanka lekko ciepłej wody, dwie łyżeczki pyłku, dwie miodu i trochę wciśniętej cytryny. Wszystko razem trzeba jedynie wymieszać.







Pijmy pyłek kwiatowy codziennie rano.
Polecamy takiego drinka na początek dobrego dnia!



środa, 23 października 2013

Czas łowcy...


U&M: Polowanie zaczyna o świcie, noc jest mu żwawą przyjaciółką, a dzień sennym bratem. Rządzi nim instynkt, zmysły i pragnienie…  zdobyczy…

Natura obdarzyła go wszystkim co potrzebne, ni mniej ni więcej. Ostre pazury, bystry wzrok, cichy chód, zwinność, lekkość i szybkość. Kiedy poluje jest piękny, jest kwintesencją dzikiej i prawdziwej natury i uosobieniem nieuchronności jej praw. To przebiegły zabójca, ale jego bezwzględność nie jest perfidna, jest realizacją planu wiecznej wojny, która toczy się wokół nas… Włada nim instynkt łowcy… instynkt przetrwania…
Oczywiście, że zdradził… zdradzili tysiące lat temu jego przodkowie…  Porzucili matkę naturę, dla matki i ojca człowieka…
Ale on wciąż stoi na rozdrożu…
Dajcie swojemu ”mruczusiowi”  trochę miejsca, trochę przestrzeni, niech poczuje zapach jesienni… niech dotknie wilgotnej ziemi… wówczas  zobaczycie, co oznacza… czas łowcy...






środa, 16 października 2013

Jesienne ścieżki

U&M: Nie muszą być wcale wiejskie, polne czy leśne. Można je znaleźć również w mieście idąc do parku, zbaczając z betonowego traktu, do gaiku lub na skwerek…

Nostalgia, zapach grzybni, świeżej wilgoci  i słodkiej zgnilizny, szumiące pod stopami liście, kalejdoskop kolorów. Spacery jesienne to doznanie niemal mistyczne…

Poszukujmy tajemnic natury i szukajmy siebie, jesień to dobry czas na refleksję, wyciszenie, odnajdywanie… zagubionych i nieznanych ścieżek…




 





niedziela, 6 października 2013

Pyszna papryka z własnego słoika...

Ula: Tym razem postanowiłam zrobić paprykę z octu według sprawdzonego przepisu mamy. Najpierw udałyśmy się na pobliski targ i wybrałyśmy najładniejszą paprykę ;-)

Składniki:
ocet - 1 butelka
woda - 5 butelek
cukier - 8 łyżek stołowych
sól - 1 łyżka stołowych
ziele angielskie, pieprz, listek laurowy
oliwa na wierzch 

Krok1
Przygotowałyśmy słoiki. Zosia pomagała nam w dokładnym wymyciu słoików i  zakrętek. Następnie porządnie umyłyśmy paprykę.






Krok2
Obrałyśmy paprykę i pokroiłyśmy...









Krok3
Przygotowałyśmy zalewę: wodę, ocet, cukier, sól, ziele angielskie, pieprz i listek laurowy



Krok 4
Zalałyśmy paprykę gotową zalewą octową, a na sam koniec na wierzch polałyśmy oliwkę.





 Uwaga : Słoiki pasteryzujemy od wrzenia około 10 minut na małym ogniu.



                                                                   Gotowe -  smacznego!!! ;-)